لمینت و پارکت

همانطور که می دانید پوشش کف منزل بر روی حال و هوای دکوراسیون و فضای خانه تاثیر زیادی دارد. اگر هماهنگی خاص بین پوشش کف و مبلمان و نورپردازی و دیگر اجزای خانه وجود داشته باشد، محیط خانه را به فضایی گرم و دوست داشتنی و جذاب تبدیل خواهد کرد. پوشش کف نیز مانند سایر اجزاء خانه، تنوع زیادی دارد. پس در انتخاب خود دقت کنید تا بعد از مدت کوتاهی از دکوراسیونتان دلسرد نشوید. در این مطلب ما شما را در این انتخاب راهنمایی خواهیم کرد.

پارکت چیست؟

پارکت از اواخر قرن ۱۷ میلادی باب شد و در همان زمان هم افراد مرفه جامعه از این نوع کف پوش استفاده می کردند.

پارکت متریالی از جنس چوب طبیعی است. برای ساخت پارکت، چوب را به الوار تبدیل کرده و بعد از برش به ابعاد کوچکتر، آن را به کف می چسبانند و نهایتاً روی آن ساب و لاک می زنند. در واقع فرآیند خاصی برای تولید پارکت انجام نمی شود. پارکت ها از چوب های مختلفی تولید می شوند.

همانند سایر وسایل چوبی دیگر، پارکت نیز گران قیمت است و کف پوشی لوکس به حساب می آید اما اگر از آن استفاده کنید حس طبیعت را با خود به خانه می آورند و به نوعی حال و هوای تاریخی به فضای خانه می دهند.

در حال حاضر به دلیل معایب و قیمت بالای پارکت، استفاده از این نوع کف پوش طرفداران زیادی ندارد و در بازار نیز موجود نیست.

لمینت چیست؟

در حال حاضر لمینت از محبوب ترین کف پوش ها است و به آن پارکت لمینت نیز می گویند. لمینت از چند لایه چوب فشرده ساخته می شود. بر خلاف ظاهر لمینت که ظاهری با طرح و نقش چوب دارد، اما مستقیماً از چوب تهیه نمی شود. لمینت مزایایی نسبت به پارکت دارد که موجب شده تا بازار را در دست بگیرد. از قبیل: نصب آسان، قیمت کمتر، مقاومت بیشتر در برابر آب

تفاوت پارکت و لمینت

پارکت به عنوان کف پوشی لوکس در فرم های زینتی و در الگوها و نقش های خاص در بازار وجود دارد. از زمان قدیم نیز این نوع کف پوش در خانه های سلطنتی و اشرافی مورد استفاده قرار می گرفته است.

لمینت نیز در طرح ها و نقش های مختلف و در اندازه های متفاوت تولید می شود. با این تفاوت که نسبت به پارکت راحت تر نصب شده و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد. به همین دلیل افراد بیشتری را به خود جذب می کند.

از آنجایی که پارکت از چوب طبیعی ساخته می شود، ظاهر زیباتری داشته و حس طبیعت را به انسان القاء می کند. اما تفاوت ظاهری این دو نوع کف پوش به اندازه ای نیست که افراد غیر متخصص قادر به تشخیص آن باشند.

برخی دیگر از تفاوت‌های بین پارکت و لمینت به شرح زیر است:

  • ارزان تر بودن قیمت لمینت نسبت به پارکت

  • نگهداری و تمیز کردن آسان تر لمینت

  • ضایعات محیط زیستی کمتر لمینت

  • سختی بالاتر پارکت

  • دوام و طول عمر بیشتر پارکت

  • لوکس بودن پارکت

  • مقاومت بیشتر لمینت در برابر خراش

  • مقاومت بیشتر لمینت در برابر آب

Previous
Next

نمونه کارهای طراحی و ساخت لمینت و پارکت